Dojčenie a veci s ním súvisiace

Príprava

Čo by ste sa v rámci prípravy na dojčenie mali dozvedieť a naučiť? Nielen to, že dojčenie je fajn, že je nám ženám prirodzené a že si ho určite so svojím bábätkom vychutnáte. Mali by ste sa dozvedieť konkrétne informácie, naučiť praktické zručnosti, oboznámiť s najčastejšími problémami a spôsobmi ich riešenia.

 1. Zistite, kde sa vo vašom okolí robí nejaká príprava na dojčenie, kto vedie stretnutia – mala by to byť kompetentne vyškolená osoba.

2. Overte si, koľko stretnutie o dojčení trvá a koľko je na ňom ľudí, či uvidíte napr. inštruktážne DVD, alebo si budete môcť vyskúšať polohy na dojčenie s bábikou.

3. Bolo by pre vás výhodou získať na stretnutí kontakt na laktačnú poradkyňu z okolia, na ktorú sa môžete obrátiť v prípade problémov a ktorá chodí aj na domáce návštevy.

4. Ak máte vpáčené bradavky, používajte čo najskôr tzv. formovače na bradavky. Pomôžete tak bradavkám dostať sa do „správnej formy.“

Krátko po pôrode

Pokiaľ budete rodiť v nemocnici s titulom Baby Friendly Hospital, nemal by byť problém s tým, aby vám:

a) priložili dieťatko na bruško hneď po narodení (je to dôležité s ohľadom na jeho imunitu, kolonizuje sa vašimi baktériami),

 b) nechali bábätko počas prvých dvoch hodín s vami na pôrodnej sále, aby ste mohli v pokoji skúšať prisávanie na prsník (zabezpečíte tak rýchlejšie zavinovanie maternice, menšie krvné straty a skorší rozvoj laktácie. Deťom neklesá glykemický profil, pokiaľ majú šancu sať počas prvej ½ – 1 ½ hodiny po pôrode, sú aktívnejšie a ich celková popôrodná adaptácia je lepšia),

c) pokiaľ by ste rodili cisárskym rezom, tiež je možné, aby vám dieťa na prsník priložili už na pôrodnej sále – miera prestupu anestetík do materského mlieka nie je nebezpečná,

d) pokiaľ sa budete dobre cítiť a nebudete veľmi vyčerpaná, majte dieťatko pri sebe čím skôr na izbe, aby ste ho mohli dojčiť podľa potreby,

e) v prípade, že dieťatko musí byť z akýchkoľvek dôvodov pozorované na inom oddelení, mali by ste začať mlieko odsávať zhruba 6 hodín po pôrode, a to 15 – 20 minút každý prsník, približne v trojhodinových intervaloch – aj v noci. Týmto stimulujete tvorbu mlieka a zároveň máte vlastné mliečko na prípadné dokŕmenie bábätka. Ak by bolo treba dieťa dokrmovať, treba to urobiť iným spôsobom, než fľaškou! (striekačka, cievka, finger feeder…)

Ďalšie rady 

Pri dojčení je potrebné si uvedomiť, že pri ňom môžete stráviť i 20 – 40 minút a že by ste nemali byť v krkolomnej polohe, mali by ste mať vypodložené všetko, čo sa dá – nohy, kríže, opretý chrbát, podloženú ruku, na ktorej držíte bábätko. Ak máte bolestivé popôrodné poranenie, možno sa vám uľaví sedením na nafúknutom plávacom kolese.

Na začiatku vyskúšajte viacero polôh, kým zistíte, ktorá vám najviac vyhovuje a bábätko sa v nej dokáže dobre najesť. Môžete vyskúšať:

Klasickú polohu po sediačky – dieťa máte na predlaktí tej ruky, na ktorom prsníku dojčíte – ak z pravého prsníka, tak dieťa držíte na pravej ruke.

Polohu v ľahu – je potrebné ľahnúť si na bok, zadok mierne vystrčiť dozadu a nohy pokrčiť. Poriadne vypodložiť hlavu, aby ste ju mali len voľne opretú a nemali potrebu stále ju zdvíhať. Dieťa si ku sebe treba tiež položiť na bok a privinúť ho spodnou rukou.

Bočné futbalové držanie – dieťa držíte pri svojom boku, nožičkami vás akoby objíma okolo pása. Dobrou pomôckou pri tejto polohe je dojčiaci vankúš.

Tzv. asymetrickú polohu, pri ktorej sa prisatie dieťaťa javí ako najefektívnejšie. Dieťatko držíme na predlaktí opačnej ruky, než je prsník a prikladáme ho mierne zošikma. Dlaň máme pod líčkom dieťaťa a palec pri ušku. Keď dieťa otvorí ústa, prikladáme ho na prsník tak, že jeho hlavičku mierne zakloníme – mierne mu zatlačíme na ramienka. Dieťa uchopí väčšiu časť dvorca zospodu, brada sa dotýka prsníka, noštek nie. Pri takejto polohe bradavka smeruje šikmo hore na podnebie. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka a počas celého dojčenia sa ho naďalej dotýka. Tým prsník jemne pomocou sacích pohybov masíruje a mlieko ľahšie tečie.

Najlepšie je dieťa dojčiť bez perinky a napomáha tiež kontakt koža na kožu – deti sa na nahej pokožke mamy dokážu upokojiť, aj keď sú hladné. Takže dieťa najprv upokojíme a potom prikladáme na prsník.