Lezenie, sedenie a chôdza. Kedy a ako sa začína dieťa pohybovať

Kedy by malo dieťa začať sedieť a kedy chodiť? Čo je ešte normálne a kedy musíte zbystriť?

V prípade motorického vývoja dieťaťa je dôležité uvedomiť si, že každé dieťa je iné a rôzne úrovne pohybového vývoja dosahuje v rôznom veku. Na druhej strane je dôležité vedieť, že deti zvyčajne prechádzajú vývojovými míľnikmi v určitom poradí. Takže napríklad by sa dieťa najprv malo naučiť dobre sedieť, ako sa začne učiť chodiť, ale vek, v ktorom začínajú deti sedieť, sa môže medzi jednotlivými deťmi líšiť.

Nasledujúce informácie zohľadňujú priemerný vek, v ktorom deti tú ktorú činnosť začínajú robiť. Ak dieťa jednotlivými vývojovými stupňami motoriky neprejde, nemusí to nutne znamenať, že je s ním niečo v neporiadku, mali by ste mu však venovať pozornosť a prípadne sa poradiť s detským lekárom.

Prevaľovanie sa

Prevaľovanie sa z chrbta na bruško, z bruška na chrbát a nakoniec aj váľanie sudov patrí k najrannejším detským pohybom. Dieťa je ich schopné až v okamihu, keď dokáže kontrolovať svoje ruky, nohy a telo. Pred týmto štádiom leží dieťa iba na chrbte a robí nekontrolovateľné pohyby. Potom začne zapájať ruky a v pozíciu na brušku je schopné pootočiť sa kúsok okolo svojej osi, až po ďalšom posilňovaní, má dosť sily na to, aby sa otočilo zo strany na stranu. Z chrbta na bruško je schopné sa prevaliť zvyčajne medzi 5. a 7. mesiacom. Ak sa mu to podarí pred 4. mesiacom, ide zvyčajne len o náhodu a nie o cielené prevalenie.

Plazenie sa

Novonarodené dieťa leží na brušku s hlavou položenou do strany a nohami mierne pokrčenými pod bruchom. Nožičky staršieho dieťaťa sú viac natiahnuté. Ak je dieťa hore, mali by ste ho nechávať na brušku čo najčastejšie, pretože si tak posilňuje svaly a získava kontrolu nad svojím telom. Vzhľadom k syndrómu náhleho úmrtia ho však nechávajte spať výhradne na chrbte. Okolo 12. týždňa začína dieťa dvíhať bradu a ramená nad podložku. Medzi 5. a 6. mesiacom je schopné zdvihnúť a udržať hlavu vztýčenú a preniesť váhu na predlaktí. Medzi 6. a 7. mesiacom sa deti zvyčajne začínajú pohybovať s pomocou rúk. Okolo 9. a 10. mesiaca sa potom začínajú plaziť dopredu.

Všetky deti však nutne nemusia začať liezť. Niektoré z nich zistia, že sa na vytúžené miesto dostanú rýchlejšie váľaním sudov a tento spôsob pohybu pred lezením preferujú. Niektoré sa pre zmenu pohybujú tak, že ležia na chrbte a prisúvaju nohy k zadočku. Žiadny z týchto alternatívnych spôsobov pohybu neznamená, že by nebolo s dieťaťom niečo v poriadku.

Sedenie

Ak sa pokúsite posadiť novonarodené dieťa, nie je schopné udržať hlavu vzpriamene a sede je jeho chrbát zaguľatený. V dvanástich týždňoch mu stále hlava veľmi skoro „spadne“ do strany, v dvadsiatich týždňoch by ju už malo byť schopné po určitú dobu udržať vzpriamene. V pol roku veku je väčšina deti schopná sedieť rovno, ak sa môžu oprieť o vankúše a ešte o mesiac neskôr sa už opierajú o vlastné ruky. Medzi 9. a 10. mesiacom už dieťa sedí samostatne a je schopné naťahovať sa posediačky za hračkami. Medzi 10. a 12. mesiacom by malo byť schopné zo sedu začať liezť a potom si zase sadnúť.

Státie a chodenie

Ak novorodenca podržíte vo vzpriamenej polohe na tvrdej podložke, bude nohami robiť rovnaké pohyby, akoby chcelo začať chodiť. Ide o obyčajný reflex, ktorý vymizne do 8. týždňa. Ak rovnaký pokus urobíte s polročným dieťaťom, už bude schopné na nohy preniesť svoju váhu. Medzi 9. a 14. mesiacom je schopné obchádzať nábytok, ak sa môže pevne držať. Kým niektoré deti začnú chodiť práve takto, iné pred sebou tlačia predmety (napríklad stoličku, alebo kočík) a učia sa chodiť s ich pomocou. Väčšina detí začína chodiť okolo 13. mesiaca, ale rozptyl v chodení je široký a pediatri väčšinou udávajú rozmedzie medzi 9. a 15. mesiacom. Niektoré deti pritom nechodia ešte ani v 18. mesiaci a predsa je ich vývoj úplne normálny.