Meranie bazálnej teploty

Meranie bazálnej teploty je vlastne sledovanie rytmu svojho tela. Je to spôsob, ako zistiť, čo sa vo vás odohráva, ako poznať svoj menštruačný cyklus, či a kedy máte ovuláciu, kedy môžete očakávať menštruáciu, či ste/nie ste tehotná. Pomôže vám lepšie spoznať, ako sa vaše telo správa a po čase odhaliť zmeny.

Ako na to?

V prvom rade asi to najdôležitejšie – bazálna teplota by sa mala merať vždy za rovnakých podmienok. Pochopiteľne, asi nie je v ľudských silách to všetko splniť, i tak sa o to aspoň pokúste:

1. Rovnaký čas – merajte stále tú istú hodinu – i keď napríklad vstávate o šiestej ráno a cez víkend si trošku pospíte, nastavte si budík na šiestu, zmerajte a zapíšte si hodnotu a pokojne spite ďalej.

2. Merajte vždy hneď po prebudení – bazálna teplota je veľmi citlivá vec a dokáže sa zmeniť i tým, že si pred meraním odbehnete na záchod.

3. Nevstávať z postele  – to znamená ani nehľadať teplomer, majte ho stále nachystaný pri posteli.

4. Merať stále rovnakým teplomerom – je jedno, aký teplomer budete používať, hlavne používajte stále ten istý, kúpte si preto jeden, ktorý budete používať výhradne iba na meranie bazálnej teploty a nebude ho používať nik iný

5. Merať za rovnakých podmienok – toto sa asi dodržiava najhoršie – po rovnakom počte hodín spánku, za rovnakých podmienok teploty v spálni, rovnako oblečená (nahá/v pyžamku)

Čím merať?

Prakticky akýmkoľvek teplomerom na meranie telesnej teploty.

1. Ortuťový teplomer – tento teplomer je veľmi presný, jeho nevýhodou je, že meria veľmi dlho (minimálne 5 minút) a môžu sa ľahko rozbiť.

2. Digitálny teplomer – zoženiete ho v každej lekárni, je finančne a časovo nenárodný, meria veľmi rýchlo, jeho nevýhodou je však to, že nebýva taký presný ako ortuťový, zato je však pohodlný. Malá rada – najlepšie je kúpiť si teplomer, ktorý ukazuje dve desatinné miesta.

Kde merať?

V prvom rade – stále na rovnakom mieste!

1. V ústach  – toto meranie je jednoduché a rýchle, vyhovuje každému a merať sa dá i počas menštruácie, jeho hlavnou nevýhodou je ale, že teplota v ústach pomerne dosť kolíše, ovplyvňuje ju teplota v miestnosti, či spíte s ústami otvorenými alebo zatvorenými. Takže krivky môžu byť viac rozkolísané.

2. V pošve – toto meranie je presnejšie, ale nie každému je príjemné. Tiež sa väčšinou nemeria počas menštruácie (ale pokiaľ vám nevadí umývať teplomer od krvi – prečo nie?), čo ale nie je problém – väčšina dôležitých vecí sa odohráva mimo menštruácie. Teplota v pošve pritom býva o pár desatiniek vyššia ako v ústach – na tom však nie je nič zlé.

Kam hodnoty zapisovať?

Grafy si môžete robiť ručne, napríklad na začiatku merania môžete používať obyčajný štvorčekový papier – na vodorovnej osi – čo štvorček, to deň, na tej zvislej – čo štvorček, to desatina stupňa. Tiež existujú šikovné programy, ktoré krivky vytvárajú za vás – napríklad Fertilityfriend alebo Wunschkinder.

No a ako teda vlastne merať?

Najlepšie je kúpiť si svoj vlastný teplomer, ktorý vám ostatní členovia nebudú brať vždy, keď si budú chcieť zmerať teplotu – po prvé je to hygienickejšie, po druhé budete mať istotu, že váš teplomer bude stále na tom rovnakom mieste. Teplomer si nachystajte na také miesto, kde ho budete mať stále po ruke hneď po prebudení, aby ste nemuseli vstávať z postele. A potom už si nájdete vlastný rytmus.

ZHRNUTIE

  • merať každý deň pri rovnakých podmienok, zapisovať si nameranú hodnotu
  • prvý deň cyklu = prvý deň menštruácie
  • v prvej časti cyklu sú teploty nízke
  • deň, kedy sa teplota zvýši, je deň PO ovulácii, zvyčajne sú PLODNÉ DNI 3 dni pred a 1 deň po ovulácii, tretí deň zvýšených teplôt býva už uvádzaný ako neplodný
  • potom sa teploty držia 10-15 dní zvýšené, keď teplota klesne, príde menštruácia