Ovčie kiahne

Ovčie kiahne predstavujú vysoko nákazlivou akútnu chorobu, ktorá je spôsobená vírusom. Jedná sa o DNA vírus, ktorý je príbuzný vírusom, ktoré môžu za ochorenie infekčnou mononukleózou alebo opary.

Najčastejšími obeťami tohto vírusu sú deti od troch do desiatich rokov. U týchto pacientov je priebeh choroby spravidla bezproblémový, avšak u detí v pubertálnom období alebo u dospelých už môžu nastať vážnejšie komplikácie. Vírus ovčích kiahní sa šíri vzduchom (kvapôčková infekcia) alebo priamym kontaktom s nakazeným.

Rizikové faktory ovčích kiahní

Asi najvýznamnejším faktorom je priamy kontakt s osobou, ktorá má ovčie kiahne, alebo s jej oblečením alebo predmety, ktoré svojim dotykom kontaminoval. Najčastejšie ochorejú deti v škôlke alebo v škole, hlavne koncom zimy alebo v jarných mesiacoch, ale ani leto nie je výnimkou.

Nebezpečenstvo tiež predstavuje vyšší vek pacienta. S rastúcim vekom úmerne rastie aj riziko prípadných komplikácií, ktoré toto ochorenie sprevádzajú (meningoencefalitída, pneumónia atď). Najhladší priebeh tejto choroby sa vyskytuje u detí vo veku od troch do desiatich rokov, naopak komplikovaný priebeh je zaznamenávaný u adolescentov, tehotných žien, novorodencov a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Prevencia ovčích kiahní

Ovčie kiahne sú prenášané priamym kontaktom s infikovanou osobou, vzduchom alebo predmety, ktoré sú kontaminované výlučkami kožných pľuzgierikov. Je potrebné, aby sa pred nákazou, teda izoláciou od nakazených osôb, chránili najmä novorodenci a ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu, pretože u nich je priebeh ovčích kiahní veľmi komplikovaný a jej následky môžu byť fatálne.

Účinnou prevenciou pred nákazou ovčími kiahňami je očkovanie. Toto preventívne opatrenie nám dáva 88 percentuálnu istotu, že sa nenakazíte týmto ochorením a takmer stopercentnú ochranu proti akýmkoľvek komplikáciám. Ide o očkovanie nepovinné, ktoré nie je plne hradené zdravotnou poisťovňou. Je zvlášť vhodné u detí so zníženou obranyschopnosťou alebo u niektorých chronicky chorých. Deti, ktoré ovčie kiahne prekonali, už neočkujú, lebo majú vo väčšine prípadov vytvorené dostatočné hladiny protilátok. Očkovať možno deti od roku veku. Niektoré krajiny začali očkovať plošne všetky deti. Očkovanie proti ovčím kiahňam možno podať v kombinovanej očkovacej látke spolu s vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Očkovanie sa vykonáva dvomi dávkami v intervale 1 – 3 mesiace vo veku 1 rok až 12 rokov. Deťom starším ako 12 rokov a dospelým sa obvykle podávajú dve dávky v intervale 1 – 2 mesiacov.

Nebezpečná je nákaza tehotnej 5 dní pred pôrodom a do 2 dni po pôrode. Narodené dieťa môže mať závažné prejavy choroby. Existuje však účinná liečba pomocou virostatických liekov.

Príznaky a prejavy ovčích kiahní

Približne po 2-3 týždňoch od nákazy sa dieťaťu po tele začnú vyhadzovať drobné červené pľuzgiere naplnené tekutinou. Typické sú na krku, za ušami, na tvári, vo vlasoch a postupne sa rozšíria aj inde po tele. Teplota býva zvýšená, začiatok ochorenia sprevádza nechutenstvo. Podobné pľuzgieriky možno nájsť aj v ústnej dutine. Výsyp trvá asi týždeň. Pľuzgierky sa po tele vysievajú po vlnách, takže zároveň nájdeme čerstvé, naplnené belavou tekutinou, ale aj prasknuté, hojace sa chrastičkou. Okolo 10. dňa väčšinou prasknú posledné pľuzgierky a dieťa prestáva byť nákazlivé pre ostatné. Zároveň získa celoživotnú ochranu pred touto nákazou. Vírus však zostáva v jeho tele a za určitých okolností môže, hlavne v starobe, spôsobiť bolestivý „pásový opar“.

Liečba ovčích kiahní

Pretože sú ovčie kiahne vírusového pôvodu, nemožno na ich liečbe použiť antibiotiká.

Pacientovi je doporučované pľuzgieriky natierať tekutým púdrom alebo antiseptickou masťou, ktoré urýchľujú vysychanie vyrážky, zmierňujú svrbenie a bráni ďalšej infekcii. Ak má dieťa zvýšenú teplotu alebo horúčku, podávame zodpovedajúcu dávku paracetamolu. V závislosti od závažnosti ochorenia by dieťa malo byť skôr v pokoji na lôžku. Počas výsevu pľuzgierikov dieťa nekúpeme.