Prečo dojčiť

Pretože….

  • materské mlieko je tou najkvalitnejšou potravou, akú dieťa môže dostať,
  • dojčené deti sú zdravšie,
  • dojčené deti sú chytrejšie,
  • dojčením chránite aj svoje vlastné zdravie,
  • dojčením dávate svojmu bábätku najavo, že ho ľúbite,
  • dojčením šetríte námahu, čas a peniaze.

Mnohí rodičia, starí rodičia a nanešťastie aj zdravotníci si myslia, že dojčenie a umelá výživa (t.j. kŕmenie umelými mliekami z prášku) sú rovnocenné. To je však omyl. Žiadne umelé mlieko sa nemôže vyrovnať Vášmu materskému mlieku. To najlepšie, čo Vaše dieťatko môže dostať, je materské mlieko. Umelá výživa nie je alternatíva – je to posledné východisko. Je potrebné iba vo výnimočných prípadoch, ktoré musí zvážiť lekár. V nasledujúcom texte Vám vysvetlíme, prečo je dojčenie také dôležité a ako súvisí so zdravím a šikovnosťou. Po dočítaní tohto článku budete poznať hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste mali Vaše dieťatko radšej dojčiť.

Dôvod prvý

Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu je materské mlieko tou najideálnejšou stravou pre dieťatko v prvom polroku života.

Materské mlieko obsahuje síce menej bielkovín, dieťa ho však dokáže oveľa lepšie stráviť. Zloženie materského mlieka sa v závislosti od veku dieťaťa mení a prispôsobuje jeho meniacim sa potrebám. Prvé mlieko – kolostrum – je husté, nažltlé a obsahuje veľa protilátok chrániacich dieťatko pred infekciou. V prvom polroku života dieťatko okrem materského mlieka nepotrebuje žiadnu inú potravu alebo nápoje. Netreba ho prikrmovať.

Dôvod druhý.

Dojčené deti sú zdravšie ako ich vrstovníci vychovaní na umelých mliekach.

Dojčenie chráni dieťatko pred rôznymi ochoreniami, a to nielen v rannom detstve – ochranný účinok pravdepodobne pretrváva až do dospelosti. Najlepšie zdokumentovaný je ochranný účinok materského mlieka pri infekčných ochoreniach. Dojčené deti menej často trpia na alegrie, materské mlieko znižuje riziko neskoršieho rozvoja celiakie a má efekt pri ochrane pred inými črevnými zápalovými ochoreniami. Podľa niektorých vedcov môže výživa v prvých mesiacoch života ovplyvňovať aj výskyt onkologických ochorení v detskom veku. Takisto sa u dojčených detí menej často vyskytuje SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčaťa v spánku.

Dôvod tretí.

Dojčené deti bývajú bystrejšie ako ich umelo živení vrstovníci.

Dojčené deti začínajú skôr rozprávať, rýchlejšie sa vyvíjajú po pohybovej stránke, lepšie sa učia a v dospelosti majú vyššiu inteligenciu. Materské mlieko totižto obsahuje rôzne látky podporujúce vývoj mozgu.

Dôvod štvrtý.

Dojčenie ako možnosť nakŕmiť svoje dieťa vlastným mliekom predstavuje pre mamičku neopakovateľný citový zážitok.

Vytvára sa tak pevná citová väzba medzi matkou a novorodencom, dáva mu pocit bezpečia a lásky. Okrem toho predstavuje blízky kontakt s matkou silný podnet pre intelektový a citový vývoj dieťatka. Fľaša s umelým mliekom nikdy nemôže nahradiť dotyk a teplo materského tela.

Dôvod piaty.

Dojčením chránite aj svoje zdravie.

Je vedecky dokázané, že matky, ktoré svoje deti dojčili, majú podstatne menší výskyt rakoviny prsníka a vaječníkov. Okrem toho včasné priloženie dieťatka po pôrode podporuje stiahnutie maternice a tým znižuje popôrodné straty krvi. Takisto sa uvažuje o ochrannom účinku dojčenia na výskyt osteoporózy v období po prechode.

Dôvod šiesty.

Dojčením ušetríte čas, námahu a peniaze.

Materské mlieko je zadarmo, vždy je poruke, je vždy čerstvé, má správnu teplotu a je sterilné. Okrem toho je bezpečné – na rozdiel od umelého mlieka sa neznečistí baktériami a nemôže dôjsť k zámene za inú tekutinu. Ak dojčíte, ušetríte peniaze za umelé mlieko, cumlíky a dojčenskú vodu. Odpadnú vám starosti so zohrievaním vody, riedením mlieka, vyváraním fliaš a cumlíkov. Ak cestujete, nemusíte so sebou všade nosiť celú výbavu na prípravu mlieka.

Dôvod siedmy.

Dojčenie je „IN“

Časy, kedy sa dojčenie považovalo za prekonané, či nebodaj za prejav primitivizmu, sú našťastie už za nami. Obrovské množstvo vedeckých dôkazov o nadradenosti prirodzenej výživy podnietilo renesanciu dojčenia. Sú to najmä vzdelané, inteligentné a dobre situované mamičky, ktoré sa rozhodujú kŕmiť svoje dieťa vlastným mliekom.

PRETO:

Dojčite svoje dieťa výlučne aspoň šesť mesiacov. V dojčení pokračujte aj po zavedení príkrmov po zavŕšení šiesteho mesiaca veku, a to prinajmenšom do roku života, ideálne do dvoch až troch rokov.