Pupočníková krv

Čakáte bábätko, vstrebávate všetky informácie, ktoré by vám mohli pomôcť v starostlivosti o neho? Aj vám preto patrí informácia o poistke na celý život – uskladnenie pupočníkovej krvi.

Čo znamená pojem pupočníková krv?

Pupočníková krv je časť krvi novorodenca, ktorá zostáva v placente a v pupočníku po jeho prestrihnutí. Obsahuje vzácne kmeňové bunky, ktoré sa v podobnom zložení v krvi už nikdy počas života nevyskytnú. Najdôležitejšie z kmeňových buniek sú krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa využívajú pri liečbe mnohých závažných ochorení, ako sú napr. leukémie, nádorové ochorenia, získané alebo dedičné poruchy krvotvorby, imunity a metabolizmu.

Odber sa vykonáva ešte na pôrodnej sále, v čase tretej doby pôrodnej, po prestrihnutí pupočnej šnúry a porodení placenty. Hoci sa v placente nachádza takmer 97% objemu pupočníkovej krvi, krv sa odoberá z dobre viditeľných žíl odstrihnutej pupočníkovej šnúry, takže to nepocíti ani mamička, ani dieťatko a pri odbere im nehrozí žiadne riziko. Moderné technológie umožňujú dlhodobé uskladnenie pupočníkovej krvi a jej spracovaním a skladovaním sa zaoberajú banky pupočníkovej krvi.

Perspektívy využitia pupočníkovej krvi

Uskladnenie pupočníkovej krvi pre potenciálne použitie vlastným dieťaťom pre autotransplantáciu krvotvorných buniek v prípade, že ju bude niekedy v budúcnosti potrebovať.

Odber pupočníkovej krvi pre priame alebo indikované darcovstvo. To znamená v prípade, že má dieťa chorého súrodenca, ktorý trpí na ochorenie liečiteľné transplantáciou krvotvorných buniek, je možné mu ich poskytnúť. V prípade súrodencov je až 25% šanca, že budú kompatibilní a liečba súrodenca úspešná.

Bezplatné darovanie do verejnej banky s tým, že darovaná pupočníková krv je prostredníctvom medzinárodnej databázy ponúknutá akémukoľvek pacientovi na svete.

Čo ste možno o pupočníkovej krvi nevedeli…

Použitie pupočníkovej krvi je možné nielen v detskom veku, ale aj v dospelosti. Dokonca s vekom jej možné využitie narastá.

Transplantácia krvotvorných buniek sa využíva pri liečbe viac ako 70 ochorení. Bunku pupočníkovej krvi sú ešte nezaťažené ochorením a liečbou. Pri uskladnení v tekutom dusíku sa nemenia a nepoškodzujú, teda ani nestarnú.

Uskladnená pupočníková krv je vo vlastníctve rodičov, dieťa má na ňu výhradné právo a je pripravená takmer okamžite na použitie.

V Japonsku a USA sa u detí využíva pupočníková krv častejšie ako transplantácia kostnej drene. Existujú experimentálne štúdie, pri ktorých jej využitie v medicíne výrazne rozširuje možnosti využitia pri liečbe cukrovky I. typu alebo napr. pri traumatických poruchách mozgu dieťatka pri narodení.

Na Slovensku sa v mnohých rodinách názory na pupočníkovú krv rôznia. Niektorí jej využitie podporujú, iní sú proti. Je na každom z nás, aby sme sa rozhodli, či túto možnosť využijeme alebo nie.

V rodine často zaváži aj finančná situácia, preto prikladáme aj aktuálne ceny:

Štandardný odber – 690 EUR

Skladovanie – 58 EUR/ročne

(uvedené ceny sú aktuálne pre štandardné odobratie pupočníkovej krvi z ciev pupočníka, a zahŕňajú odber z pupočnej šnúry, štandardnú kvalitu transplantátu a zamrazenie a uskladnenie v jednom vaku)